دیجیتال مارکتینگ

وبلاگ نویسی
چطور وبلاگ بسازیم و بنویسیم ؟
وبلاگ گونه ای از سایت های اینترنتی است. معمولا وبلاگ ها برای کاربردهای شخصی، علمی، آموزشی، خبری و سازمانی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.
وبلاگ ها به سه دسته تقسیم می شوند که هر کدام شامل معایب و مزایایی به شرح ذیل می باشند:
1-سیستم رایگان ایجاد وبلاگ 2-وبلاگ نویسی با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا 3-طراحی اختصاصی وبلاگ
1-سیستم رایگان ایجاد وبلاگ
بسیاری از سایت های داخلی و خارجی به کاربران خود که در سایت ثبت نام نموده اند این امکان را میدهند که وبلاگ های مختلف را به آسانی و بدون نیاز به پرداخت مبلغی ایجاد نمایند ولی اغلب این سایت ها دارای محدودیت هایی شامل: محدودیت در آپلود عکس، محدودیت در ارسال محتوا، محدودیت در انتخاب قالب و فونت ها و... نیز می باشند.
مراحل ساخت این گونه وبلاگ ها شامل موارد زیر است :
 1. ثبت نام در سایت پذیرنده.
 2. اعلام اطلاعات لازم مانند: نام وبلاگ، نام زیر دامنه، موضوع وبلاگ.
 3. ارسال درخواست.
 4. انتخاب قالب در بین قالب های موجود و یا طراحی قالب در صورت امکان.
 5. شروع به درج محتوا.
معایب این گونه وبلاگ ها:
 1. خطر از بین رفتن اطلاعات وارد شده در اثر مشکلات سیستم پذیرنده.
 2. عدم نتیجه گیری مناسب در سئو.
 3. محدودیت های مختلف از جمله محدودیت در انتخاب قالب، ایجاد محتوا و...
2- ساخت وبلاگ با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا
انواع سیستم های مدیریت محتوا از جمله وردپرس، جوملا و دروپال به شما امکان ساخت وبلاگ را نیز میدهند.
 مراحل ساخت این نوع وبلاگ ها شامل موارد زیر است:
 1. خرید دامنه.
 2. خرید هاست ( فضای مورد نیاز).
 3. نصب سیستم مدیریت محتوا.
 4. طراحی قالب دلخواد و یا دانلود قالب های آماده.
 5. نصب قالب و انجام تنظیمات لازم.
 6. شروع به نوشتن محتوای وبلاگ.
معایب این گونه وبلاگ ها :
 1. نیاز به تمدید هاست و دامنه و پرداخت هزینه است.
 2. نیاز به فردی متخصص است برای رفع اشکالات و پشتیبانی آن.
 3. نیاز به فردی متخصص برای اضافه کردن و یا کم کردن امکانات.
 4. نیاز به دانش بیشتر برای درج محتوا و مدیریت وبلاگ.
3- طراحی اختصاصی وبلاگ
یکی دیگر از روش های ساخت وبلاگ که معمولا برای کاربرد های خاص و یا سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد روش طراحی اختصاصی وبلاگ است. طراحی اختصاصی سیستم وبلاگ با استفاده از زبان برنامه نویسی سمت وب صورت می گیرد. که این روش مستلزم صرف هزینه ی بیشتر و نیازمند دانش و تخصص و پشتیبانی و نگهداری می باشد.
از جمله دلایلی که ممکن است این روش را توجیه پذیر کند، وارد کردن حجم زیاد اطلاعات به داخل وبلاگ مانند سایت های خبری است. سیستم مدیریت محتوا زمانی که حجم زیاد اطلاعات و محتوا وارد آن می شوند مشکلات را ایجاد می کنند که رفع کردن این مشکلات بسیار دشوار است.
در این روش برنامه نویسی کدهای لازم برای تولید نرم افزار را با زبان برنامه نویسی سمت وب نوشته می شود و قالب گرافیکی پس از طراحی روی سایت پیاده می شود.
 
معایب این گونه وبلاگ ها :
مهم ترین عیب و مشکل این روش هزینه بالای آن نسبت به روش های قبلی است.
 
چطور وبلاگ نویسی کنیم ؟؟
برنامه ریزی برای وبلاگ نویسی کاملا بصورت شخصی می باشد وبلاگ نویسی می تواند به صورت روزانه، هفتگی و یا در بازه زمانی دیگر انجام گیرد. ولی نکته قابل تعمل این است که باید وبلاگ نویسی روی نظم و قاعده خاصی انجام گیرد، مثلا در وبلاگ آموزشی می تواند هر چند روز یک بار محتوا تولید شود و یا وبلاگ خبری می تواند در طول روز چندین مطلب مختلف را در معرض دید بازدیدکنندگان خود قرار دهد.
یکی دیگر از انواع وبلاگ ها، وبلاگ های شخصی هستند که می تواند شامل: دل نوشته، مطالب مورد علاقه شخص، تجربیات خود و یا مطالب علمی و آموزشی نیز باشد. وبلاگ نویسی می تواند هم برای خواننده و هم نویسنده مزایای بسیاری داشته باشد.
شاید در ابتدای راه وبلاگ نویسی بسیار سخت باشد ولی کافیست ترس را کنار بگذارید و شروع به تایپ و تولید محتوا کنید، در ضمن خواندن وبلاگ های دیگران، شما را در راه رسیدن به یک وبلاگ نویس خبره بسیار کمک می کند.
 
مزیت های وبلاگ نویسی
مهم ترین مزیت وبلاگ نویسی تثبیت دانسته های خود و امکان مراجعه آسان به آن در آینده است. همچنین نوشتن دانسته های خود باعث می شود سرعت یادگیری خود نیز افزایش پیدا کند.
وبلاگ نویسی مزیت های دیگری هم نیز دارد از جمله: باعث می شود زودتر افرادی که نگرش  هایی مانند هم دارند را پیدا کنند و یا فرصت های شغلی و کسب درآمد های مناسبی برای نویسنده و یا حتی خواننده ایجاد شود.
وبلاگ نویسی یکی از عوامل بسیار مهم توسعه علم و دانش می باشد، بسیاری از مطالب علمی موجود در اینترنت مانند: ویکی پدیا و یا سایت های اطلاع رسانی با استناد به مطالب وبلاگ های متخصصین هر رشته مطالب را جمع آوری می کنند و به معرض و مطالعه افراد علاقه مند قرار میدهند.
 
چگونه کیفیت وبلاگمان را بالا ببریم؟
برای بهبود کیفیت وبلاگ فقط کافیست مانند تمام کارهای دیگر تمرین داشته باشیم. رمز موفقیت هر کاری تلاش، مطالعه و تمرین مستمر است. که رعایت کردن آن سبب می شود کیفیت مطالب نوشته شده در گذر زمان بهبود یابند،  همچنین شما با دریافت نظرات کاربرانی که وبلاگ شما را مطالعه نموده اند و علاقه مند نوشته های شما هستند درخواهید یافت که کدام مطالب مفید و مورد علاقه کاربران بوده و کدام مطالب را باید تغییر و یا حتی حذف نمایید. هرچه کیفیت نوشته شما بیشتر باشد مخاطبان وبلاگتان نیز بیشتر می شود و در نتیجه بازخورد ها و نظرات و پیشنهادات بهتری نیز به نویسنده اعلام می گردد.
 
امیدوارم از وبلاگ نویسی لذت ببرید.

نویسنده : امیر احسان درویشی

 

این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn