دیجیتال مارکتینگ

با .htaccess قلب وب‏‌سايت خود را تحت کنترل بگيريد
اگر از وب‏سرور آپاچي براي وب‏سايت خود استفاده مي‏کنيد، ديگر نيازي نيست براي هر مشکل جزئي و کوچک، به وب‌مستر هوستينگ‏تان تماس بگيريد. با يادگيري قابليت‏هاي مهم فايل .htaccess، مي‏توانيد کنترل کامل وب‏سايت خود را برعهده بگيريد.

فايل .htaccess يک فايل ساده اسکي (ASCII) مي‏باشد که مي‏توانيد آن را به وسيله نرم‏افزارهاي متني ساده نظير Notepad و يا SimpleText به وجود آوريد. دقت داشته باشيد که اين فايل داراي هيچ نامي نمي‏باشد و فقط داراي پسوند است که پسوند آن، htaccess مي‏باشد. براي درست کردن اين فايل مي‏توانيد فايل متني خود را که مثلا به صورت fantazio.txt مي‏باشد، تغيير نام داده و آن را به صورت .htaccess درآوريد.

تذکر: اگر از ويندوز استفاده مي‏کنيد و هنگام تغيير نام دادن فايل به .htaccess، پيغام خطايي مبني بر اينکه «مي‏بايست براي فايل خود نامي را اختيار کنيد» دريافت مي‏کنيد، فايل را بر روي سرور آپلود کرده و سپس در سرور آن را تغيير نام دهيد. اين کار به وسيله نرم‏افزارهاي اف‏تي‏پي نظير CuteFTP يا AbsoluteFTP بسيار ساده مي‏باشد.

در هنگام استفاده از فايل .htaccess، دانستن سه نکته از اهميت به‏سزايي برخوردار است:

نکته اول: فايل .htaccess را مي‏بايست به صورت ASCII آپلود کرده و مجوز دسترسي به آن را بر روي 644 (يا rw-r--r--) تنظيم نماييد.

نکته دوم: فايل .htaccess را مي‏توانيد به پوشه‏هاي مختلفي اعمال نماييد. به عنوان مثال اگر آن را بر روي root آپلود نماييد، تنظيمات آن به کل وب‏سايت اعمال خواهد شد و اگر آن را درون پوشه‏اي نظير images/ آپلود نماييد، تنظيمات آن به پوشه images و زيرپوشه‏هاي آن اعمال خواهد شد.

نکته سوم: هر htaccess را مي‏بايست درون يک خط تايپ نماييد. يعني در انتهاي هر دستور، مي‏بايست يک‏بار کليد Enter را فشار دهيد.جلوگيري از ليست شدن محتويات يک پوشه

فرض کنيد پوشه‏اي از تصاوير داريد و نمي‏خواهيد که افراد غريبه، محتويان اين پوشه را ديده و آن‏ها را تماشا کنند. براي اين کار، سه راه وجود دارد:

1- ساخت يک صفحه index و قرار دادن آن در پوشه مورد نظر

2- استفاده از فايل .htaccess

3- استفاده از فايلهاي HEADER و README

از آنجا که بحث ما در مورد فايل .htaccess مي‏باشد، راه دوم را مورد بررسي قرار مي‏دهيم. براي اين کار مي‏بايست از فرمان IndexIgnore استفاده نماييد:
IndexIgnore *
اين کد از ليست‏شدن تمامي فايل‏هاي پوشه مورد نظر، جلوگيري مي‏کند. حال فرض کنيد که درون پوشه‏اي انواع‏واقسام فايل‏ها نظير فايل‏هاي اچ‏تي‏ام‏ال و تصاوير داريد و مي‏خواهيد که فقط از ليست شدن تصاوير جلوگيري شود. بدين‏منظور مي‏توانيد از کد زير استفاده کنيد:
IndexIgnore *.gif *.jpg
در واقع اين کد از ليست‏شدن تمامي فايل‏هايي که به .gif و .jpg ختم مي‏شوند، جلوگيري مي‏کند.

حال فرض کنيد که سرور شما، به طور پيش‏فرض، از ليست‏شدن پوشه‏ها جلوگيري کرده است و شما مي‏خواهيد آن را تغيير دهيد. براي اين کار مي‏توانيد از دستور زير استفاده کنيد:
Options +Indexes
عوض کردن صفحه پيش‏فرض وب‏سايت

به طور کلي، تمامي وب‏سرورها از روي قانون خاصي صفحات وب را نشان مي‏دهند. براي آنکه صفحات وب تنها به يک پسوند منحصربه‏فرد نظير .htm ختم نمي‏شوند و انواع‏و‏اقسام پسوند‏هاي مختلف، براي صفحات وب وجود دارد.

حال فرض کنيد که وب‏سرور شما، ابتدا فايل index.html را نشان مي‏دهد و در صورت نبود آن، فايل‏هاي index.htm، index.php و ... شما مي‏خواهيد اين روند را تغيير داده و فايل index.php را در اولويت قرار دهيد. بدين منظور مي‏بايست از دستور DirectoryIndex استفاده نماييد:
DirectoryIndex index.php index.cgi index.pl default.htm
کد بالا ابتدا به دنبال فايل index.php گشته و در صورت پيدا کردن آن، آن را به عنوان صفحه وب پيش‏فرض نمايش مي‏دهد. اگر فايل index.php پيدا نشد، سرور به دنبال فايل بعدي که index.cgi مي‏باشد گشته و همين روال، ادامه پيدا مي‏کند. دقت داشته باشيد که شما حتما مجبور به استفاده از index براي نام فايل نيستيد و از هر اسم ديگري نيز، مي‏توانيد استفاده کنيد.

Redirects

شايد تا به حال برايتان اتفاق افتاده باشد که به وب‏سايتي مراجعه کرده باشيد و سپس متوجه شويد که آدرس وب‏سايت به طور اتوماتيک عوض شده و در واقع شما به آدرس ديگري ارجاع داده‏شده‏ايد. براي اين‏کار مي‏توانيد از دستور Redirect استفاده نماييد:
Redirect /olddirectory/oldfile.html http://yoursite.com/newdirectory/newfile.html
همچنين مي‏توانيد يک پوشه را به پوشه ديگر ارجاع دهيد:
Redirect /olddirectory http://yoursite.com/newdirectory/

Hot Linkin

در جامعه وب‌مسترها، عبارت Hot Linkin يک عبارت نفرت‌‏برانگيز است که از آن به عنوان «نقره‌‏داغ وب‌مسترها» نيز ياد مي‏شود. اما معناي آن چيست؟

فرض کنيد داراي يک سايت عکاسي هستيد که روزانه تعداد زيادي عکس در زمينه‏هاي مختلف را در آن آپلود مي‏کنيد و در اختيار عموم قرار مي‏دهيد. حال فرد ديگري از عکس‏هاي شما در وب‏سايت خود استفاده مي‏کند. اين کار نه تنها براي شما هيچ سودي نخواهد داشت، بلکه از پهناي باند شما (BW) خواهد کاست و در نتيجه به زحمت و هزينه خواهيد افتاد.

همچنين شما نمي‏توانيد بفهميد که چه وب‏سايت‏هايي از عکس‏هاي شما استفاده کرده‏اند تا به آن‏ها اخطار دهيد.

براي جلوگيري از چنين عملي، مي‏توانيد Hot Linkin را به وسيله mod_rewrite غير فعال کنيد:
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)?mydomain.com/.*$ [NC]
RewriteRule \.(gif|jpg)$ - [F]
يادتان نرود که mydomain.com را به آدرس وب‏سايت خود تغيير دهيد. همچنين مي‏توانيد کاري کنيد در صورت استفاده از عکس‏هاي سايت شما، به جاي نمايش آن‏ها، عکس مورد نظر شما نشان داده شود. مثلا اگر سايت A از عکس‏هاي سايت شما استفاده کرد، عکسي را نمايش دهيد که تبليغ سايت شما باشد. براي اين‏کار مي‏توانيد از کد زير استفاده کنيد:
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)?mydomain.com/.*$ [NC]
RewriteRule \.(gif|jpg)$ http://www.mydomain.com/nasty.gif [R,L]
آدرس عکس خود را در خط آخر کد تغيير دهيد.

تذکر: mod_rewrite يکي از قابليت‏هاي وحشت‏ناک به‏دردبخور آپاچي مي‏باشد که توضيح مفصل آن، احتياج به يک مقاله صدصفحه‏اي دارد.صفحات خطا

به احتمال قوي با خطاي معروف 404 در اينترنت سروکار داشته‏ايد. خطايي که اعصاب آدم را به‏هم مي‏زند. اين خطا در صورتي ظاهر مي‏شود که صفحه مورد نظر شما (به هر دليل)، در دسترس نباشد. يعني در واقع صفحه‏اي وجود نداشته باشد و شما آن را از مرورگر بخواهيد.

وب‏سايت‏هاي حرفه‏اي و آن‏هايي که خواهان جذب مخاطب براي وب‏سايت‏هايشان هستند، اين صفحات خطا را (که هر فرد با ديدن آن‏ها سريعا دکمه close را مي‏زند) سفارشي مي‏کنند. يعني به جاي آن خطاي 404 تکراري، يک صفحه خطاي مناسب (در فرمت وب‏سايت) مي‏گذارند و به مخاطب راهنمايي‏هايي مي‏دهند.

معمولا در اين نوع صفحات خطا، بيوگرافي کوچکي از وب‏سايت و زمينه کاري آن نوشته شده و سپس مخاطب را (به وسيله لينک و يا اتوماتيک) به صفحه اصلي وب‏سايت ارجاع مي‏دهند.

براي ساخت صفحات خطا (که تعداد آنها کم هم نيست!)، و ارجاع مخاطبين درصورت برخورد به صفحات خطاي مختلف به آن‏ها، مي‏توانيد از کد زير استفاده کنيد:
ErrorDocument code /directory/filename.ext
به عنوان مثال کد زير، مخاطب را در صورت مواجه شدن با خطاي 404، به صفحه notfound.html ارجاع ميدهد:
ErrorDocument 404 /notfound.html

منبع:iranmodern.com

این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn